Neurolingwistyczne Programowanie (NLP) odróżnia się od hipnozy. NLP skupia się na analizie języka i procesów myślowych, podczas gdy hipnoza operuje głębokimi stanami relaksacji i sugestią.
Na początku lat 70. XX w. John Grinder i Richard Bandler postawili sobie pytanie: Co stanowi istotę skutecznej psychoterapii? W poszukiwaniu odpowiedzi zaczęli badać przebieg sesji terapeutycznych prowadzonych przez uznane autorytety psychoterapii, takie jak Fritz Perls, Virginia Satir i Milton Erickson. Mimo że każdy z tych terapeutów miał własny unikalny styl pracy, Grinder i Bandler odkryli w ich działaniach powtarzające się wzorce zachowań, warunkujące ich skuteczność. Te wzorce stały się fundamentem NLP.
NLP to nowoczesna dziedzina wiedzy o ludzkim zachowaniu i funkcjonowaniu umysłu, a także praktyczna metodologia wpływania na nie. Znajduje zastosowanie w psychoterapii, edukacji, biznesie, medycynie – ogólnie tam, gdzie mamy do czynienia z innymi ludźmi.

NEUROLINGWISTYCZNE
PROGRAMOWANIE NLP
Odkryj jak wpływać na zachowanie i funkcjonowanie umysłu
JAK DZIAŁA NLP?

NLP nie zajmuje się szukaniem przyczyn zaburzeń ani ich klasyfikacją. Nawet nie zakłada, że ludzie są zaburzeni. Po prostu zauważa, że sposób, w jaki korzystają ze swojego umysłu, nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Celem jest zmiana sposobu korzystania z umysłu. Każdy posiada wszystkie zasoby potrzebne do osiągania sukcesów, realizacji życiowych celów i doświadczania szczęścia. Niekiedy jednak ograniczenia (wynikające z blokad, przekonań lub trudnych doświadczeń) mogą utrudniać dostęp do tych zasobów. Zastosowanie NLP jest nakierowane na odblokowanie tych potencjałów, co pozwoli na wspierające zachowanie i myślenie.
Im większą różnorodność opcji masz do dyspozycji, tym skuteczniej radzisz sobie w różnych sytuacjach i osiągasz sukcesy w różnych dziedzinach życia.
NLP obejmuje:
-
badanie struktury ludzkiej doskonałości,
-
modelowanie efektywnej komunikacji,
-
rozwijanie umiejętności wpływania na siebie i innych,
-
metodologię umożliwiającą pełne wykorzystanie własnych zasobów,
-
nowoczesne narzędzie osiągania sukcesów,
-
postawę wspartą technologią, umożliwiającą kreację technik terapeutycznych,
-
analizę struktury subiektywnego doświadczenia, obejmującą sposób komunikacji, systemy przekonań, procesy decyzyjne i motywację.
Człowiek, rodząc się, uzyskuje dostęp do najwspanialszego istniejącego komputera – swojego mózgu. Zapomniano nam jednak dostarczyć do niego instrukcji obsługi. NLP to zaginiona instrukcja obsługi ludzkiego umysłu. (Richard Bandler, współtwórca NLP)